ÖVRIGT / Speglar / Spegel 9714177
*
nr 971 4177
Spegel
Karl Johan, Mahogny, höjd: 73 cm
Utrop:
800 kr
Såld:
200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 juli 2015
kl 20:49:14
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/7 12:44:27
1
150 kr
27/7 20:44:14
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan mahogny spegel speglar trä
-
3456 Spegel
+ konsol, 1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:27
-
3337 Spegel
+ väggbord. Höjd: 60+ 145 cm
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:29
-
3051 Spegel
128x80, nutida
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:06
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:45
-
3355 Spegel
140x65 cm
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:17
-
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:23
*
Spegel
nr 971 4177
Spegel
Karl Johan, Mahogny, höjd: 73 cm
Utrop: | 800 kr |
---|---|
Såld: | 200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 juli 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
27/7 12:44:27 | 1 | 150 kr |
27/7 20:44:14 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan mahogny spegel speglar trä
-
3456 Spegel
+ konsol, 1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:27 -
3337 Spegel
+ väggbord. Höjd: 60+ 145 cm
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:29 -
3051 Spegel
128x80, nutida
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:06
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:45 -
3355 Spegel
140x65 cm
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:17 -
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:23